Inscenizacja baśni Czukowskiego. Scenariusz teatralizacji na podstawie bajki K.I. Czukowskiego „Telefon” metodyczny rozwój (grupa środkowa) na ten temat

Svetlana Demidova

Cel: Rozwijaj zdolności twórcze dzieci poprzez zabawę teatralną.

Zadania: Aby rozwijać u dzieci wyobraźnię, wyobraźnię, kreatywność.

Naucz dzieci przekształcania się w role, improwizacji.

Aby rozwinąć u dzieci twórczą ekspresję intonacji, mimiki, ruchów.

Wzbogacaj i poszerzaj słownictwo dzieci;

Wzbudzić zainteresowanie twórczością K. I. Czukowskiego;

Rozwijaj poczucie przyjaźni i kolektywizmu.

Kostiumy: kostiumy zwierząt (słonia, krokodyla, królika, małpy, czapli, świni, gazeli, kangura, nosorożca, hipopotama). Kostiumy dla woźnych.

Sceneria: Kasa teatralna, plakat, stolik z dwoma telefonami, dwa fotele, kanapa; Afryka (palmy, mata); Las (świerk, paproć, mata); Bagno (mata, trzciny, poduszki z liliami wodnymi, żaba); fotel i stolik dla świni, nuty, mikrofon; mors na krze; domowe zabawki pluszowe - postacie; Koło ratunkowe; stoisko z pracami zbiorowymi dzieci na tematy: „Północ”, „Afryka”, „Bagno”, „Las”, „Ogród”, „Niebo”; stoisko z twórczością dzieci na podstawie bajki „Telefon”.

Muzyka: nagrania audio (Załącznik nr 2)

Postacie i wykonawcy: Bilety, prezenter, słoń, krokodyl, 3 króliczki, 2 małpy, 2 czaple, świnia, 2 gazele, kangur, nosorożec, hipopotam - dzieci z grupy środkowej nr 2 "Ognisty Ptak" (18 osób)

Przebieg akcji teatralnej

Nauczyciel wychodzi:

Drodzy Goście, cieszymy się, że możemy powitać Państwa na naszych wakacjach. Dzisiaj chłopaki przygotowali dla Was spektakl oparty na bajce K. I. Czukowskiego „Telefon”. Lubisz bajki? Więc rozgość się, zaczynamy.

Wprowadzenie:

Dźwięki muzyki („Bajki chodzą po świecie” (minus) E. Ptichkin.) Wszyscy uczestnicy spektaklu wychodzą na salę w rytm muzyki i śpiewają werset piosenki („Prosta bajka” (minus) z filmu „Kruk z plasteliny” E. Uspensky'ego, G. Gladkov)

„Jedna prosta opowieść,

A może nie bajka,

A może nie jest proste

Chcemy ci powiedzieć.

Pamiętamy ją z dzieciństwa,

A może nie od dzieciństwa,

A może nie pamiętamy

Ale pamiętajmy! ”

Dzieci biorą litery od tyłu i pokazują je publiczności, z liter tworzy się słowo „TELEFON”.

Po zaśpiewaniu piosenki dzieci wychodzą za ekran.

Prezenter wychodzi i siada przy stole, na którym stoją 2 telefony.

Gra muzyka (John Powell Horton Suite z M / F „Horton”). Słoń podchodzi do muzyki i podchodzi do stołu z telefonem.

Prowadzący: - Zadzwonił mój telefon (dzwoni telefon).

Kto mówi?

Słoń: - Słoń.

Prowadzący: - Skąd?

Słoń: - Z wielbłąda.

Prowadzący: - Co chcesz?

Słoń: - Czekolada.

Prowadzący: - dla kogo?

Słoń: - Dla mojego syna.

Prowadzący: - Ile wysłać?

Słoń: - Tak, w ten sposób pięć lub sześć funtów:

Nie może już jeść

Nadal jest mały!

Słoń odkłada słuchawkę i jedzie do Afryki w rytm muzyki (garnitur Johna Powella Hortona z M / F „Horton”).

Dźwięki muzyki (tom-tomy). Krokodyl wychodzi do muzyki.

Prowadzący: - A potem krokodyl zawołał (dzwoni telefon)

I ze łzami zapytał:

Krokodyl: - Mój drogi, dobrze,

Wyślij mi kalosze

A ja, moja żona i Totoshe.

Prowadzący: - Czekaj, prawda?

Zeszły tydzień

Wysłałem dwie pary

Doskonałe kalosze?

Prowadzący: - Och, te, które wysłałeś

Zeszły tydzień,

Jedliśmy dawno temu

I czekamy, nie możemy się doczekać

Kiedy wyślesz ponownie

Na naszą kolację kilkanaście

Nowe i słodkie kalosze!

Krokodyl odkłada słuchawkę i jedzie do Afryki w rytm muzyki (tom-tomy). Dźwięki muzyki („Good Beetle” (minus) z filmu „Cinderella”). Zające wyskakują w rytm muzyki.

Po przeskoczeniu korytarza podchodzą do telefonu.

Prowadzący:- A potem zające zadzwoniły: (dzwoni telefon).

Zające: - Czy możesz wysłać rękawiczki?

Do muzyki („Good Beetle” (minus) z filmu „Cinderella”) Zające wskoczyły do \u200b\u200blasu.

Dźwięki muzyczne („Chunga-Changa” autorstwa Pierre'a Narcissusa i Zhanny Friske)

Małpy wybiegają do muzyki, tańczą, a potem podchodzą do stołu z telefonem.

Prowadzący: - A potem małpy zawołały: (dzwoni telefon).

Małpy:- Prosimy o przesłanie książek!

Do muzyki („Chunga-Changa” Pierre'a Narcissusa i Zhanny Friske) Małpy uciekają do Afryki.

Dźwięki muzyczne (muzyka z filmu „Masza i Niedźwiedź”). Niedźwiedź wychodzi do muzyki i podchodzi do stołu z telefonem.

Prowadzący: - A potem zawołał miś (dzwoni telefon)

Jak zaczął, jak zaczął ryczeć.

Niedźwiedź: Warczy do telefonu ...

Prowadzący: - Czekaj, niedźwiedź, nie rycz,

Wyjaśnij, czego chcesz?

Ale on jest tylko „moo” da „moo”

I dlaczego, dlaczego - nie rozumiem!

Rozłącz się!

Niedźwiedź odkłada słuchawkę i idzie do lasu w rytm muzyki (muzyka z filmu „Masza i Niedźwiedź”). (piosenka dla dzieci „Kaszalot” (minus) R. Pauls) Czaple wychodzą do muzyki i podchodzą do stołu z telefonem.

Prowadzący: - A

Zabrzmi muzyka, a potem zawołała czapla. (dzwoniący telefon)

Czaple: - Prosimy o przesłanie kropli:

Zjedliśmy dziś za dużo żab,

I bolały nas żołądki!

Czaple odkładają słuchawkę i do muzyki (piosenka dziecięca „Kashalot” (minus) R. Pauls) idą na Bagna.

Dźwięki muzyczne (piosenka „Mój słowik, słowik” A. Alyabyev, A. Delvig)

Świnia wychodzi w rytm muzyki.

Prowadzący: - A potem zawołała świnia. (Dzwoniący telefon)

Świnia: - Mógłbyś wysłać słowika?

Dziś jesteśmy sami ze słowikiem

Zaśpiewamy wspaniałą piosenkę.

Prowadzący: - Nie? Nie! Słowik

Nie śpiewa dla świń!

Lepiej zawołaj kruka!

Do muzyki (piosenka „My Nightingale, Nightingale” A. Alyabyev, A. Delvig)

Świnia odkłada słuchawkę, idzie i siada na krześle.

Dźwięki muzyki (muzyka z m / f. „Masza i Niedźwiedź”) Niedźwiedź wychodzi z lasu do muzyki, podchodzi do morsa (zabawka kręci głową i podchodzi do stołu z telefonem.

Gospodarz: - I znowu niedźwiedź. (Telefon dzwoni.)

Niedźwiedź: - Och, ratuj morsa!

Wczoraj połknął jeżowca!

Niedźwiedź odkłada słuchawkę i idzie do lasu w rytm muzyki (muzyka z filmu „Masza i Niedźwiedź”).

Prowadzący: - I takie bzdury

Cały dzień:

Ding de leniness

Ding de leniness

Ding de leniness

Teraz foka zawoła, a potem jeleń.

A ostatnio dwie gazele ...

Dźwięki muzyki (piosenka dla dzieci „Kucyk” (minus) autorstwa T. And S. Nikitina) Gazele wyskakują do muzyki, skaczą przez scenę, a potem podchodzą do stołu z telefonem.

Prowadzący: - Dzwonili i śpiewali: (Telefon dzwoni)

Gazela 1: - Naprawdę

W samym Delhi

Czy wszystkie karuzele są wypalone?

Prowadzący: - Ach, masz na myśli gazele?

Karuzela nie wypaliła się

I huśtawka przetrwała!

Ty b, gazele nie hałasowały,

A w przyszłym tygodniu

Galopowałbym i siadał

Na karuzeli huśtawkowej!

Ale nie słuchali gazeli

I nadal grzechotały:

Gazela 2: - Naprawdę

W rzeczy samej

Czy wszystkie huśtawki są wypalone?

Prowadzący: - Co za głupia gazela!

Gazele odkładają słuchawkę i do muzyki (piosenka dziecięca „Kucyk” (minus) T. i S. Nikitin) uciekają do Afryki.

Dźwięki muzyki (piosenka „Sing, Vasya” (minus) G. Gladkov). Kangaroo wyskakuje w rytm muzyki, przeskakuje przez scenę, a potem podchodzi do stołu z telefonem.

Prowadzący: - A wczoraj rano kangur. (Telefon dzwoni.)

Kangur: - Czy to nie jest mieszkanie Moidodyra?

Prowadzący: - zdenerwowałem się, ale jak krzyk:

Nie! To mieszkanie kogoś innego!

Kangur: - Gdzie jest Moidodyr?

Prowadzący: - Nie mogę ci powiedzieć ...

Zadzwoń pod numer

Sto dwadzieścia pięć.

Kangur odkłada słuchawkę i do muzyki (piosenka „Sing, Vasya” (minus) G. Gladkov) jedzie do Afryki.

Prowadzący: - Nie spałem od trzech nocy, jestem zmęczony ...

Rozciągając się, prezenter kładzie się na sofie.

Prowadzący: - Chciałbym zasnąć, odpocząć ...

Dźwięki muzyki (piosenka dziecięca „Rhino” (minus). Do muzyki nosorożec wbiega na scenę, biegnie przez scenę, wbiega na bagno, na którym utknął behemot, kręci głową i biegnie do telefonu.

Prowadzący: - Ale jak tylko się położę - wezwanie! (Dzwoni telefon) Prezenter wstaje z sofy, podchodzi do telefonu i podnosi słuchawkę.

Prowadzący: - Kto mówi?

Nosorożec: - nosorożec.

Prowadzący: - Co?

Nosorożec: - Kłopot! Kłopot!

Biegnij tutaj szybko!

Prowadzący: - O co chodzi?

Nosorożec: - Zapisać!

Prowadzący: - Kogo?

Nosorożec: - Hipopotam!

Nasz hipopotam wpadł do bagna ...

Prowadzący: - Wpadł na bagno!

Nosorożec: - Tak! Ani ani tutaj!

Och, jeśli nie przyjdziesz -

Utonie, utonie w bagnie

Behemot umrze, zniknie!

Prowadzący: - W porządku! Biegnę! Biegnę!

Jeśli mogę, pomogę!

Rhino odkłada słuchawkę. Dźwięki muzyki (piosenka dla dzieci „Rhino” (minus).

Przywódca bierze ratownik i razem z Nosorożcem spacerują po Lesie w Afryce, zbierają wszystkie zwierzęta i razem przychodzą na bagna.

Na bagnach siedzi Behemot. Wszystkie zwierzęta stoją wokół Behemota i ze zdumieniem wzruszają ramionami i potrząsają głowami, nie wiedząc, co robić. Prezenter zarzuca na Behemota koło ratunkowe, wszystkie zwierzęta do muzyki (rosyjska pieśń ludowa „Dubinuszka”) zaczynają go wyciągać z bagna. Po wyciągnięciu behemota z bagna zwierzęta, ocierając pot z czoła, mówią chórem:

Bestie: - Och! To nie jest łatwa praca:

Wyciągnij Behemota z bagna!

Dźwięki muzyczne (Muzyka z filmu „Wąsów Niania”). Do muzyki wszyscy artyści podchodzą i stają przed publicznością.

Dziecko 1: - Dziewczyny i chłopcy!

Zawsze czytaj książki.

Zawsze kocham książki

Dziewczyny i chłopcy!

Dziecko 2: - Jesteśmy opowieściami Chukovsky'ego

Kochamy i wiemy.

Z przyjemnością czytamy te opowieści.

Życie było dla nas przyjemniejsze

Przyszedł z nimi

W refrenie: Roots Grandpa!

Artyści kłaniają się muzyce (Muzyka z filmu „Wąsów Niania”) wychodzą za ekran.

Głośne brawa publiczności! :)

Załącznik 1

Nagrania audio

„Bajki chodzą po świecie” (bez) E. Ptichkin

„Prosta opowieść” (minus) z filmu „Wrona z plasteliny” E. Uspensky, G. Gladkov

Horton Suite od m / f "Horton" Johna Powella

Piosenka dla dzieci „Good Beetle” (minus) z filmu „Kopciuszek”

Piosenka dla dzieci „Chunga - Changa” isp. Pierre Narcisse, Zhanna Friske

Muzyka z m / f „Masza i Niedźwiedź. O dżemie ”

Piosenka dla dzieci „Kaszalot” (minus) R. Pauls

Rosyjska piosenka „Mój słowik, słowik” A. Alyabyev, A. Delvig

Piosenka dla dzieci „Kucyk” (minus) T. i S. Nikitina

Piosenka dla dzieci „Sing, Vasya” (minus) G. Gladkov

Piosenka dla dzieci „Rhino”

Rosyjska piosenka ludowa „Dubinushka”

Muzyka z filmu „Mustache Nyan”








Scenariusz pouczającego przedstawienia dla starszych dzieci w wieku przedszkolnym z udziałem dorosłych
(na podstawie bajki K.I. Chukovsky'ego „Aibolit”)

Cel: Edukacja przedszkolaków w zakresie zasad bezpiecznego zachowania na drogach.

Zadania:

1. Wzmocnij wiedzę dzieci o zasadach ruchu drogowego.

2. Rozwinąć obserwację, szybkość, reakcję ruchów.

3. Wzbudzaj zainteresowanie i życzliwość dzieci.

Prace wstępne:

1. Wycieczki z dziećmi ulicami wsi do jezdni

2. Rozmowy, obserwacje, ćwiczenia praktyczne na placach transportowych na odcinku d / s oraz w hali,

3. Czytanie działa na temat zapobiegania DDTT

4. Udział w regionalnych, miejskich, ogrodniczych konkursach profilaktyki DDTT, oglądanie bajek, prezentacji, filmów o zasadach DD.

Akompaniament muzyczny: magnetofon, fortepian.

Przepływ rozrywki

Narrator Dobry doktor Aibolit, on siedzi pod drzewem.

Przyjdź do niego na leczenie, zarówno krowa, jak i wilczyca,

Pluskwa, robak i niedźwiedź!

Wszystko się zagoi, dobry lekarz Aibolit wyleczy!

(Wchodzi Aibolit nucąc melodię, siada, zaczyna przeglądać encyklopedię)

Narrator A Lisa przyszła do Aibolit.

(Lis wchodzi, łapa w pogotowiu, rolki na ramieniu, guz na czole)

Lis: Och, moje ciało boli

Aibolit: Co się stało? A co boli?

Aibolit pomoże ci teraz

(bada Lisę, śpiewa do melodii piosenki „Jeździliśmy na łodzi”, muzyka ludowa, słowa autora)

LisJechałem na rolkach po szerokiej autostradzie

Z jakiegoś powodu wylądowałem na nadjeżdżającym pasie.

Mówią, że w lesie, w lesie

Podobno rosła sosna

Ale to drzewo zostało powalone na wrotkach przez dziewczynę!

Mama mnie beszta, mój ojciec nie daje woli,

Wracam do domu z przejażdżki, on czeka na mnie przy bramie

A ja, mówi, mówię, nie zostawię tego tobie,

Zmuszę cię do nauczenia zasad ruchu drogowego!

(płacze, potrząsa łapą i trzyma czoło)

Aibolit: Cóż, Lisa, przepiszę ci

Płyny na łapę, płyny na czoło,

Napiszę ci również kierunek (pisze)

W tym celu pójdziesz do szkoły, drogi przyjacielu,

Mamy szkołę nauk o sygnalizacji świetlnej.

Tam reżyserem jest Lew, jest bardzo surowy,

Mam nadzieję, że nauczysz każdej lekcji.

Wkrótce rozpoznasz wszystkie znaki drogowe.

I oczywiście będziesz bardziej ostrożny!

Narrator I wtedy Monkey przybiegł,

(Małpa wbiega, wzdryga się.)

Małpa: Och, niedźwiedź mnie wczoraj przestraszył

A teraz się trzęsę

Aibolit: Nie drżyj! Lepiej powiedz wszystko po kolei.

Małpa (ze strachem śpiewa do melodii „Rozmowa ze szczęściem”

z filmu „Iwan Wasiljewicz zmienia zawód”, mówi. A. Zatsepin, słowa autora)

Ktoś nagle w ciszy zapukał do drzwi

Śpisz czy nie, chcemy to sprawdzić

Przyjaciele zaprosili mnie do gry w tę piłkę.

W trasie graliśmy wczoraj w piłkę nożną.

Nagle jak w bajce zatrzasnęły się drzwi,

Z samochodu wyskoczyła bestia.

Nie poznałem go od razu, bo było ciemno.

Złapał naszą różową piłkę, zaczął na niej galopować,

Okazało się, że to Niedźwiedź, zaczął na nas warczeć i ryczeć!

2. Warknął i krzyczał, co jest na naszej drodze

Zmiażdżą wszystkim ogony, łapy, uszy, nogi,

W końcu są do tego place zabaw.

Musisz tam zagrać - wszystko będzie dobrze.

Chcemy znać wszystkie zasady - gdzie jesteśmy, zwierzęta do zabawy,

Na drodze czujemy się dobrze, piłka potoczyła się szybko, łatwo,

Ale samochody tu i tam,

I trąbią i nie pozwalają nam, nie pozwalają nam grać.

CO TO OZNACZA ??? (dreszcze)

Aibolit: Poinformuj znajomych: nie możesz bawić się na autostradzie!

Nie wbiegniesz na jezdnię,

W drodze NIGDY! Nie graj w piłkę!

Przepiszę ci walerianę z herbatą,

już nie będziesz drżeć, Małpko!

(podaje butelkę waleriany. Siada, pisze polecenie)

Aibolit: Napiszę Ci skierowanie do szkoły,

Abyś poznał wszystkie zasady ruchu drogowego!

Dyrektor tam Lew (pokazuje na zdjęciu),) on jest bardzo surowy,

Będziesz musiał uczyć każdej lekcji, aby zachować spokój rodziców.

A kierowcy nie zbesztali Cię na torze! (Małpa odchodzi)

Narrator: a potem przybiegł Szary Wilk, on też trochę się trząsł

(Wchodzi drżący Wilk.)

Wilk: Całkowicie przestałem rozróżniać kolorowe światła drogowe,

Pomocy, Aibolit, pomocy ! (śpiewa do melodii piosenki „Bukiet”, muzyka A. Barykina, tekst autorki)

1. długo jeździłem rowerem, nie zwolniłem na światłach,

Nagle po lewej głośno zapiszczał do mnie

Ogromny, ogromny niebieski Zil.

2. Szofer złapał mnie za kołnierz i ponuro wskazał na sygnalizację świetlną

Jeśli pali się czerwone światło, powiedział

Więc musisz wstać!

Narrator: I powiedział Aibolit

Aibolit: to nie ma znaczenia,

Przyjdź tu jutro ponownie.

Razem przestudiujemy kolory, pomogę Ci je rozróżnić!

(siada, pisze)

Aibolit: Oto inny kierunek dla Ciebie,

Jutro o świcie pójdziesz do szkoły

Szkoła ma naukę o sygnalizacji świetlnej,

Tam będziesz się uczył, przyjacielu,

Poznasz kolor sygnalizacji świetlnej i zawsze będziesz jeździć zgodnie z zasadami!

(Liście wilka)

Narrator: Co jakiś czas nowa bestia zapukała do tych drzwi

(kot wchodzi, kuleje)

Kot: Och, jestem kotem, och, jestem kotem, pomóż mi trochę!

Zamykałem drzwi samochodu, moja stopa uderzyła w drzwi

Boli mnie pięta, pomóż mi, Aibolit!

Kot ( śpiewa na melodię piosenki „Odejdź, zamknij drzwi”, słowa autora):

Były noce, były dni, były nudne,

dopóki nie zaciągnęła pożyczki, nie kupiła mercedesa,

Po prostu nie znała zasad i rządziła tak, jak miała,

na moście, o mój Boże, strażnik krzyknął do mnie:

Wyjdź, zamknij drzwi, nie przyjaźnisz się z głową,

Jeśli nie znasz zasad, możesz zostać rannym.

Cóż, przekroczyłeś prawa i wyprzedziłeś dwóch,

To podwójne wyprzedzanie, na moście jest zabronione!

Aibolit: Przepiszę ci fizjoterapię,

I położę lewy plaster na pięcie, (nakłada odlew gipsowy, zapisuje kierunek)

Podam ci też wskazówki, jak dotrzeć do szkoły, żebyś nauczył się zasad ruchu

Uczysz się lepiej w szkole, a potem usiądź za kierownicą! (Kot wychodzi.)

Narrator: I takie bzdury cały dzień!

Teraz przybiegnie jeleń, potem foka,

a dziś rano jeż przybiegł, zobaczył lekarza i zaczął bulgotać!

(jeż wchodzi z kijem, kuleje)

Jeż:dostałem się pod kopyta, leżałem na drodze,

Boli mnie noga, pomóż mi, Aibolit!

Aibolit: Co Ci się stało? Powiedz mi, mój bracie!

Jeż:(śpiewa do melodii „Cygan jeździł konno…”, muzyka ludowa, słowa autora)

1. Zając jeździł konno, a ja spotkałem go pieszo

Spojrzałem na tudy-syudy,

Teraz kłopoty są nieuniknione.

2 Kuleje, nie mogę biec,

Jak możesz uchronić się przed kłopotami?

Nie mogę zrozumieć, jak byłem powalony

Dlaczego mnie nie wpuścił?

Aibolit: Aby nie zostać rannym, nie chodź po drodze!

Dla pieszych potrzebny jest chodnik

a przez ulicę przejdziesz tylko przez skrzyżowanie!

Posłuchaj moich słów - będzie cała głowa!

Uleczę ci nogę, mówię ci na pewno!

(bandaże, pisze wskazówki)

Aby poznać zasady - gdzie chodzić, kiedy stać,

Chodzisz do szkoły i uczysz tych zasad!

Reżyser jest lwem, jest bardzo surowy,

Będziesz musiał chodzić na każdą lekcję!

(liście jeża, Aibolit siada, przy stole sprawdza lekarstwa ...)

Gra muzyka „Zwiedzanie bajki”)

Narrator: Nasz Aibolit wszystkim pomagał, mówił gdzie, co boli

I przepisał leczenie, wydał wskazówki,

aby każde zwierzę w lesie mogło się uczyć w szkole

Aby wszyscy znali przepisy ruchu drogowego, bez wyjątku!

Rok szkolny minął i przyszli ludzie z lasu

Wracaj do domu Aibolita, pokaż swoją wiedzę, powiedz wszystko chłopakom

(wszystkie zwierzęta wchodzą)

Małpa: Teraz doskonale wiemy, jak zachowywać się na drodze,

nie bawimy się na drogach, aby uchronić się przed kłopotami!

Wilk: Wiem, na światłach są trzy cenione światła-

Jeśli czerwony jest niebezpieczny, nie możesz się ruszyć!

Żółty - mówi kierowcy, żeby się przygotował i czekał

A zielony mówi: droga jest teraz otwarta!

Kot A teraz wiemy na pewno, że nie możesz stać na moście,

Jeśli jesteś teraz w samochodzie, ruszajcie się przyjaciele!

Na moście oczywiście podwójne wyprzedzanie jest zabronione!

Jeż: Jeśli jesteś pieszym, spójrz na przejście

przejść przez ulicę - musisz ją znaleźć!

(Odtwarzana jest muzyka „Zwiedzanie bajki”)

Aibolit: Historia dobiega końca, patrzę teraz na ciebie

I chcę, żebyście zawsze byli czujni

Więc ten kłopot nigdzie Cię nie dosięgnie!

Narrator-To koniec bajki, a kto słuchał, dobra robota!

Opowieść jest kłamstwem, ale jest w niej podpowiedź, lekcja dla dobrych ludzi!

Tytuł: Scenariusz spektaklu dla seniorów i grup przygotowawczych na podstawie bajki K.I. Chukovsky'ego „Aibolit”

Stanowisko: starszy pedagog
Miejsce pracy: MBDOU „Przedszkole we wsi Shunga”
Lokalizacja: wieś Shunga, rejon Kostroma, region Kostroma, Rosja

Instytucja budżetowa „Przedszkolna placówka wychowawcza przedszkole typu ogólnorozwojowego z priorytetową realizacją fizycznego rozwoju dzieci

Nr 4 „Rodnichok” formacji miejskiej Okręgu Miejskiego Chanty-Mansyjsk Okręg Autonomiczny-Jugra miasto Radużny

Scenariusz teatralizacji na podstawie baśni K.I. Chukovsky'ego „Telefon”

Grupa nr 1 „Krokha” o ogólnej orientacji rozwojowej

od 4 do 5 lat (grupa środkowa)

Wychowawca: Pashkevich Olga Svyatoslavovna

2015

Cel: Rozwijanie zdolności twórczych dzieci poprzez zajęcia teatralne.

Zadania: Aby rozwijać u dzieci wyobraźnię, wyobraźnię, kreatywność. Naucz dzieci przekształcania się w role, improwizacji. Aby rozwinąć twórczą ekspresję intonacji, mimiki, ruchów. Wzbogacaj i poszerzaj słownictwo. Wzbudzaj zainteresowanie twórczością K.I. Chukovsky'ego. Rozwijaj poczucie przyjaźni i kolektywizmu.

Sceneria: dwa ekrany teatralne, zielony materiał imitujący bagno, lina, telefon dla każdego dziecka.

Kostiumy: kostiumy zwierząt - słoń, krokodyl, króliki, małpa, czapla, świnia, gazela, kangur, nosorożec, hipopotam, kapelusz, koszula dla przywódcy.

Postacie: prezenter, słoń, krokodyl, królik, małpa, czapla, świnia, gazela, kangur, nosorożec, hipopotam.

Widzowie gościnni: dzieci z II grupy juniorów nr 4 "Królik"

Przebieg akcji teatralnej:

Dormitor: Witajcie drodzy. Lubisz bajki? Następnie usiądź wygodnie, chłopaki z naszej grupy przygotowali dla Ciebie przedstawienie na podstawie baśniowego żartu K. I. Czukowskiego „Telefon”. Zaczynamy.

  1. Zadzwonił telefon.

Kto mówi?

Słoń.

Skąd?

Z wielbłąda.

Co chcesz?

Czekolada.

Dla kogo?

Dla mojego syna.

Ile wysłać?

Tak, w ten sposób pięć lub sześć funtów:

Nie może już jeść

Nadal mam to małe!

  1. A potem zadzwoniłem

Krokodyl i ze łzami zapytał:

Moja droga, dobrze

Wyślij mi kalosze

A ja, moja żona i Totoshe.

Czekaj, prawda?

Zeszły tydzień

Wysłałem dwie pary

Doskonałe kalosze?

Ach, te, które wysłałeś

Zeszły tydzień,

Jedliśmy dawno temu

I czekamy, nie możemy się doczekać

Kiedy wyślesz ponownie

Na nasz obiad kilkanaście

Nowe i słodkie kalosze!

  1. A potem króliki zawołały:

Czy możesz wysłać rękawiczki?

A potem małpy zawołały:

Prosimy o przesyłanie książek!

A potem zawołał niedźwiedź

Jak zaczął, jak zaczął ryczeć.

Zaczekaj, niedźwiedź, nie rycz

Wyjaśnij, czego chcesz?

Ale on jest tylko „moo” da „moo”

I dlaczego, dlaczego - nie rozumiem!

Rozłącz się!

  1. A potem czaple zawołały:

Prosimy o przesłanie kropli:

Zjedliśmy dziś za dużo żab,

I bolały nas żołądki!

  1. A potem świnia zawołała:

Czy można wysłać słowika?

Jesteśmy dzisiaj razem

Słowikiem

Cudowna piosenka

Zaśpiewajmy.

Nie? Nie! Słowik

Nie śpiewa dla świń!

Lepiej zadzwoń do wrony!

Och, ratuj morsa!

Wczoraj połknął jeżowca!

  1. I takie bzdury

Cały dzień:

Ding-di-leniness,

Ding-d-leniness!

Teraz foka zawoła, a potem jeleń.

A ostatnio dwie gazele

Wołali i śpiewali:

Naprawdę

W rzeczy samej

Wszystko wypalone

Karuzele?

Ach, czy macie na myśli gazele?

Karuzela nie spaliła się

I huśtawka przetrwała!

Wy, gazele, nie róbcie hałasu,

A w przyszłym tygodniu

Galopowałbym i siadał

Na karuzeli huśtawkowej!

Ale nie słuchali gazeli

I nadal grzechotały:

Naprawdę

W rzeczy samej

Wszystko się huśta

Wypaliłeś się?

Co za głupia gazela!

  1. A wczoraj rano Kangur:

Czy to nie jest mieszkanie

Moidodyr?

Złościłem się, ale jak krzyk:

Nie! To mieszkanie kogoś innego !!!

A gdzie jest Moidodyr?

Nie mogę ci powiedzieć ...

Zadzwoń na sto dwadzieścia pięć.

  1. Nie spałem od trzech nocy, jestem zmęczony.

Zasypiam

Zrelaksować się…

Ale tylko ja się położyłem -

Połączenie!

Kto mówi?

Nosorożec.

Co?

Kłopot! Kłopot!

Biegnij tutaj szybko!

O co chodzi?

Zapisać!

Kogo?

Hipopotam!

Nasz hipopotam wpadł do bagna ...

Wpadłeś na bagno?

Tak!

Ani tam, ani tutaj!

Och, jeśli nie przyjdziesz -

Utonie, utonie w bagnie

Umrze, zniknie

Hipopotam!!!

W porządku! Biegnę! Biegnę!

Jeśli mogę, pomogę!

  1. Och, to nie jest łatwa praca -

Wyciągnij hipopotama z bagna!

Artyści kłaniają się i wychodzą. Głośne brawa publiczności!


Cel i zadania:
Wprowadzenie do teatru, wystąpienia publiczne
rozwój mowy literackiej;
wprowadzenie do sztuki werbalnej, w tym rozwój percepcji artystycznej i gustu estetycznego
Budowanie zainteresowania i potrzeb czytelniczych
Uzupełnianie bagażu literackiego bajkami, wierszami.
Wychowanie czytelnika, który jest w stanie odczuwać współczucie i współczucie dla bohaterów książki, identyfikować się z postacią, którą kocha. Rozwijaj u dzieci poczucie humoru.
Kontynuuj doskonalenie umiejętności artystycznych, mowy i wykonawczych dzieci podczas czytania wierszy, w dramatyzacji.

Postacie:
3 dzieci,
Leć Tsokotukha,
Barmaley,
Drewno,
Brudny
Małpa,
Aibolit,
Krokodyl
Postęp wydajności:

1 reb: Od dzieciństwa wierzymy w cuda
I czytamy bajki
Dziś jesteśmy z wami, przyjaciele,
Świętujemy urodziny Korneya Czukowskiego.
2 reb: Otwórzmy nasze ulubione książki
I znowu przejdźmy od strony do strony:
Zawsze miło jest być ze swoim ulubionym bohaterem
Spotkaj się ponownie, wzmocnij przyjaciół:

3 reb: Zapukamy do wizyty w bajce,
Spotkamy w nim wiele cudów,
Chodzą w bajce z bajek,
I jest w tym dużo magii.

Jak nasz przy bramie
Cudowne drzewo rośnie

Ani liścia!
Ani kwiatka!
I pończochy i buty,
Jak jabłka!
To jest rodzaj drzewa
Cudowne drzewo

cześć ludzie
Nagie obcasy
Podarte buty
Poszarpane kalosze.
Kto potrzebuje butów
Biegnij do drzewa cudów (podbiegnij do drzewa)

Co się stało z cudownym drzewem?
Spójrzcie przyjaciele ...
Coś się zmieniło w bajkach.
Liście nie rosły na próżno.
Cudowne drzewo:
Och, pomóżcie
Pomóż naszym bajkom!
Strony w książce są pomieszane.
A bohaterowie są zdezorientowani.
Jak oderwać magiczny liść -
znajdziesz się w baśni Chukovsky'ego.
1 reb (zaglądając do książki): Barmaley zniknął z Aibolit
Wpadł w bajkę z Fly-Tsokotukha! (Odrywają liść, wchodzą do bajki "Fly-Tsokotukha")
Muzyka, taniec much
Fly-Tsokotukha: Fly, Fly-Tsokotukha,
Pozłacany brzuch!

Mucha przeszła przez pole,
Mucha znalazła pieniądze.

Fly poszedł na bazar
I kupiłem samowar:

„Chodźcie, karaluchy,
Kupię ci herbatę!

Przybiegły karaluchy
Wszystkie kieliszki pili
A owady -
Trzy filiżanki
Z mlekiem
I precel:
Dziś Fly-Tsokotukha
Urodzinowa dziewczyna!
2 reb: Droga mucho,
powiedz mi wkrótce
Wydaje nam się, że w bajce
Przypadkowo uderzył Barmaleya ...
Fly-Tsokotukha: Barmaley?
Muzyka, wyjdź z Barmaley
Barmaley: Jestem krwiożerczy. Jestem bezlitosny, jestem złym rabusiem Barmaleyem! I nie potrzebuję żadnej marmolady ani czekolady, a tylko małe, tak, bardzo małe dzieci!

3 reb: Nie zjesz nas, Barmaley,
W końcu nie jesteś w swojej bajce!
Barmalei: Och, tak, to mucha,
Fly Tsokotukha!
Och, pomóż, nie niszcz
Zabierz mnie do mojej opowieści!
Boję się pająków i pszczół
Komary mnie swędzą!
1 reb: obiecaj nam, że nikogo nie urazimy!
I nie strasz małych dzieci!
Barmaley:
Och, będę miły! Pokocham dzieci!
Nie zrujnuj mnie! Miej litość nade mną!
Och, będę, będę, będę miły!
Będę, będę szanować dorosłych!
Nigdy was nie obrazę!

2 reb: oderwij liść,
Wejdź do swojej bajki! (Łzy z liścia, wejdź do bajki „Aibolit”)

Muzyka, taniec „Afryka”

1 reb: Szliśmy wzdłuż Afryki,
Daty zostały zerwane,
Cóż, Afryka!
To jest Afryka!

2 reb: Osiodłany nosorożec
Jedź trochę
Cóż, Afryka!
To jest Afryka!

3 reb: Ze słoniami w ruchu
Graliśmy w skokową żabę.
Cóż, Afryka!
To jest Afryka!

1 reb: Och, siedzi pod drzewem ...
Czy to doktor Aibolit?

Siedzi z odwróconą twarzą w ubraniu Aibolita, odwraca się - to Gryaznulya.

Brud: nie myłem się w domu
I nagle znalazł się w Afryce ...
Małe dziecko
Nie ma mowy
Nie jedź do Afryki
Idź do Afryki!
Rekiny w Afryce
W Afryce goryle
Afryka ma duże
Wściekłe krokodyle
Ugryzą cię
Bić i obrażać, -
Dzieci, nie idźcie na spacer do Afryki!

Małpa: Och, brzydki, och, brudny
Niemyta świnia!
Jest czarniejszy niż kominiarz
Podziwiaj to:
Ma wosk na szyi
Pod nosem ma plamę
Ma takie ręce
Że nawet spodnie uciekły
Nawet spodnie, nawet spodnie
Uciekaj od niego!

2 reb: Musisz być przyjacielem mydła i pędzla!

Chłopiec wstydzi się być brudnym!

Brudny: obiecuję, że nie będę leniwy,
Wszyscy wkładają i myją do czysta!
Tylko ty możesz mi pomóc
Zabierz do domu wkrótce!

3 reb: oderwij liść -
Wejdź do swojej bajki! (odrywa kawałek papieru, liście)
Małpa: ratujcie, ratujcie chore zwierzęta!
Znajdź, znajdź Aibolit wkrótce!
1 reb (zaglądając do książki): W opowieści o "The Stolen Sun", twój Aibolit.
W ciemności w żaden sposób nie widzi drogi! (Oderwij liść, wpadnij do bajki „Skradzione słońce”) Tańcz ze świecami
2 dzieci: Tam, w wielkiej rzece
Krokodyl kłamie
I żaden ogień nie płonie w jego zębach
Słońce jest czerwone
Skradzione słońce

Krokodyl: Leżę na rzece
Trzymam słońce w zębach
Kłamie i kłamię
I patrzę na słońce.

3 reb .: Mówimy Ci:
Krokodyl złoczyńca
Daj nam wkrótce słońce
Pomoże nam w drodze
Aibolit szybciej znaleźć
Krokodyl: Dobra, dobra, nie rób hałasu
Oto słońce, weź je.
Nie pozwolą ci się rozgrzać!
Wychodzi Aibolit
Aibolit:
Więc wzeszło słońce
Wszystko wokół stało się jasne.
Ale zgubiłem się po drodze
Nie ma już drogi.
„Och, jeśli się tam nie dostanę,
Jeśli zgubię się po drodze
Co się stanie z nimi, z chorymi,
Z moimi leśnymi bestiami? "
1 reb: My, Aibolit, uratujemy zwierzęta
Zabierzemy Cię do nich w bajce!
Oderwij liść
I wejdź w swoją bajkę!
Drzewo: Dziękuję wam
Pomogli naszym bajkom!
Znowu na moich gałęziach
Buty rosną!
2 reb: Jak nasz przy bramie
Cudowne drzewo rośnie
Cud, cud, cud, cudowny cud.
3 reb: Ani liścia na tym!
Ani kwiatka!
I pończochy i buty,
Jak jabłka!
1 reb: Oto drzewo
Cudowne drzewo!
2 reb: dziewczęta i chłopcy,
Zawsze czytaj książki
3 reb: Zawsze kocham książki,
Dziewczyny i chłopcy!
wszyscy: kochamy i znamy opowieści Chukovsky'ego.
Z przyjemnością czytamy te opowieści.
Aby życie było przyjemniejsze,
Dziadek je wszystkie wymyślił ...
wszyscy: KORZENIE.

Cele Lekcji:

Edukacyjny:

Zapoznanie z życiem i twórczością K.I. Chukovsky'ego, rozbudzenie w dzieciach radości ze spotkania z ulubionymi postaciami z bajek, nauczenie rozumienia humoru czytanych dzieł;

Kształtowanie umiejętności określania treści utworów literackich na podstawie fragmentów książek i ilustracji;

Ćwiczenie umiejętności ekspresyjnej mowy za pomocą środków intonacyjnych;

Rozwijanie:

Rozwijanie wyobraźni, percepcji słuchowej, poczucia rymu, połączonej mowy uczniów, ćwiczenie wyraźnej wymowy dźwięków w sylabach, poszerzanie słownictwa uczniów.

Edukacja:

Rozwijaj zainteresowanie literaturą rosyjską, zaszczep miłość do niezależnego czytania.

Podczas zajęć

I. Moment organizacyjny.

1. Postawa emocjonalna.

Czy będziemy myśleć w klasie? (Tak)

Czy możemy spać? (Nie)

Czy będziemy rozumować? (Tak)

I latać w chmurach? (Nie)

Pomożemy sobie nawzajem? (Tak)

2. Rozgrzewka mowy.

Kto chce rozmawiać

Musi wymówić

Tak poprawne i zrozumiałe

Aby wszyscy zrozumieli.

Będziemy rozmawiać

Wypowiemy

Tak poprawne i zrozumiałe

Aby wszyscy zrozumieli.

3. Określenie etapów lekcji.

II. Powtarzanie podstawowej wiedzy.

1. Powtarzanie dźwięków i liter.

2. Pracuj na stole Zajcewa.

3. Sporządzenie schematu słowa „MOTYL”.

(Na tablicy zarys kwiatka to siedmiokwiat, do którego przyleciał motyl. Podczas lekcji dzieci wykonują zadania i zbierają płatki siedmiokolorowego kwiatka. Na koniec lekcji ustala się nastrój uczniów)

4. Indywidualna praca studentów nad opracowaniem schematów słownych (dodatek elektroniczny do podręcznika „ABC” V. G. Goretsky'ego).

III. Określenie zadania edukacyjnego lekcji.

Gra „Odgadnij słowo” (Slajd1).

IV. Opanowanie nowej wiedzy.

1. Opowieść nauczyciela o życiu i twórczości pisarza na podstawie portretu i wystawy książek.

2. Czytanie na pamięć fragmentów dzieł K. I. Czukowskiego „Telefon”, „Fly - tsokotukha”, „Aibolit”, „Moidodyr”. (Slajd 2).

3. Czytanie testu (podręcznik art. 96)

V. Praca nad tematem lekcji.

1. Odsłuchanie tekstu „Telefon” (nagranie wideo). (Slajd 3)

2. Słownictwo

Tuzin - dwanaście.

Nonsens - bzdury, bzdury.

Gazele to gatunek antylop.

Galdeli - rozmawiali głośno.

Pud - rosyjska miara wagi (ok. 16kg)

2. Odpowiedzi na pytania

Jaki jest nastrój po przeczytaniu?

Kto dzwonił przez telefon?

O co prosiły króliczki?

3. Czytanie wiersza (przeszkoleni uczniowie inscenizują bajkę).

4. Ćwiczenia z czytania wiersza „Telefon” (ćwiczone jest czytanie ekspresyjne)

5. Pracuj nad kartami w parach.

6. Czytanie chóralne.

7. Zasady rozmowy telefonicznej.

Vi. Wychowanie fizyczne.

VII. Konsolidacja wiedzy.

Chłopaki, rosyjskie przysłowie mówi: „Kto dużo czyta, ten dużo wie”. Odgadniemy teraz zagadki, przypomnimy sobie opowieści K. I. Czukowskiego, a jeśli czegoś nie zgadniemy, to wyciągniemy dla siebie wniosek: „Aby dużo wiedzieć, każdy musi dużo czytać”.

VIII. Refleksyjno-oceniający.

Jaki był Twój nastrój podczas lekcji?

Jak oceniasz swoją pracę?

Kto był najbardziej aktywny na lekcji?

IX. Podsumowanie lekcji.

Bajki KI Chukovsky'ego pomagają wszystkim dzieciom w poruszaniu się po otaczającym je świecie, sprawiają, że czują się jak nieustraszony uczestnik wyimaginowanych bitew na rzecz sprawiedliwości, dobra i wolności. Korney Iwanowicz bardzo lubił dzieci, często przychodził do przedszkoli i szkół, aby czytać jego śmieszne wiersze i bajki. Zobacz, ile bajek napisał do nas Korney Iwanowicz (Slajd 4)

Odwiedź Grandpa Roots

Zapraszamy wszystkie dzieci.

Ale jest szczególnie zadowolony

Zaproś tych gości

Kto wie, jak słuchać bajek

Podobne artykuły