Maľba prípravnej skupiny levitánskeho zlatého jesene. Zhrnutie hodiny v prípravnej skupine pre maľovanie I

Abstrakt GCD pre vývoj reči

„Písanie opisného príbehu

podľa maľby I. Levitana “ Zlatá jeseň»

Cieľ: formovanie schopnosti komponovať popisný príbeh na základe krajinomaľby.

Úlohy:

Posilnite si predstavy o sezónnych zmenách v prírode na jeseň;

Naučte sa pozerať na obrázok,formovať schopnosť vidieť krásy krajiny;

Naučte deti zostaviť popisný príbeh založený na krajinomaľbe s piatimi až šiestimi vetami, sledujúc zloženie príbehu, s využitím rôznych syntaktických konštrukcií, obrazných slov a výrazov v reči;

Formovať u detí záujem o estetickú stránku okolitej reality, priblížiť im výtvarné umenie;

Rozvíjať dialogické a monológne formy reči;

Rozvíjať schopnosť cítiť a sprostredkovať v príbehu náladu obsiahnutú v krajine;

Rozvíjať mentálnu a rečovú aktivitu detí;

Obohatiť slovnú zásobu detí;

- vychovávať emocionálny a osobný prístup k umeleckému dielu.

Hlavná vzdelávacia oblasť:vývin reči

Integrácia vzdelávacích oblastí:kognitívny vývoj,umelecký a estetický vývoj

Prípravné vzdelávacie aktivity:pozorovania v prírode na jeseň, rozhovor o jesennom období, rečové hry „Čo, čo, čo“, „Zachytiť porovnanie“, čítanie básní ruských básnikov o jeseni (podľa uváženia učiteľa).

Materiály a vybavenie:reprodukcia obrazu I. I. Levitana „Zlatá jeseň“(veľká veľkosť),prezentácia s diapozitívmi, televízorom, notebookom, zvukovým záznamom „Seasons. Jesenná pieseň “od PI Čajkovského, listy bieleho papiera A-4 pre každé dieťa, papierový javorový list s textom básne.

Slovníková práca:

Inšpirácia, reprodukcia

POKROK v oblasti priamych vzdelávacích aktivít

I. Úvodná časť.

1. Vytvorenie vzdelávacej situácie.

Učiteľ upozorní deti na javorový list, ktorý leží na parapete.

Chlapi, pozrite sa, aký krásny list vletel do nášho okna. Toto je akýsi neobvyklý kúsok papiera, na ktorom je napísaná báseň. Počuj, prečítam ti to.

Ticho, ticho, ticho

Prišla k nám jeseň.

Jeseň nie je ľahká, jeseň je zlatá.

Svetlé, farebné farby

Jeseň zobrala so sebou.

V parku, v háji a v lese -

Krásu vidíme všade.

Krása jesennej sezóny -

Ste zdrojom inšpirácie.

Chlapci, viete čo je inšpirácia?

(Odpovede detí)

IN. - Inšpirácia je taký zvláštny stav človeka, keď chceš urobiť niečo veľmi pekné a dobré. Napríklad človek obdivuje krásu prírody a táto krása ho inšpiruje pri písaní poézie, hudby alebo obrazov. Krása jesennej prírody je obzvlášť pôsobivá pre všetkých ľudí. Mnoho umelcov venovalo svoje obrazy práve tomuto ročnému obdobiu.

2. Motivácia detí pre nadchádzajúcu aktivitu.

(Deti sedia v polkruhu)

II. Hlavná časť.

  1. Formulácia cieľa nadchádzajúcej aktivity.

Konverzáciu sprevádza prezentácia.

Snímka (Portrét I. I. Levitana)

IN ... - Isaac Ilyich Levitan napísal niekoľko obrazov o jeseni. Mal veľmi rád ruskú prírodu a zobrazoval ju v rôznych ročných obdobiach.

Neďaleko nášho mesta, v meste Ples, sa nachádza múzeum veľkého ruského umelca.

Snímka (mesto Ples, múzeum umelca)

Aké obrazy od tohto umelca už poznáte?

Deti - "Jar. Big Water “,„ Birch Grove “.

IN. - Povedzte mi, prosím, aké sú názvy obrázkov zobrazujúcich prírodu?

Deti - krajina.

IN. - Máte pravdu, a teraz vás pozývam, aby ste sa zoznámili ešte s jedným nádherná scenéria I. I. Levitana a pokúsiť sa popísať obsah obrázku, vyjadriť slovami svoje dojmy a pocity.

2. Spresnenie vedomostí v procese činností vykonávaných v úzkom kontakte s dospelým.

Preskúmanie obrázku.

V. - Pred nami je reprodukcia obrazu „Zlatá jeseň“. Pripomeň mi, prosím, čo znamená slovo „reprodukcia“?

Deti - To znamená, že nejde o skutočný obraz, ktorý umelec namaľoval.

V. - Správny. Reprodukcia je kópiou obrazu. Prečo vznikajú reprodukcie obrazov?

Deti - Reprodukcie obrazov sú vyrobené tak, aby všetci ľudia videli obraz, pretože nie všetci ľudia môžu vidieť skutočný obraz v múzeu.

V. - Celkom správne. Pozrime sa podrobne na reprodukciu Levitanovho obrazu.

  • Preskúmanie obrázka, rozhovor o obsahu obrázka.

Deti sa pozerajú na obrázok, hudbu na pozadí „Ročné obdobia. Októbra „P. Čajkovskij

IN. - Aké ročné obdobie je zobrazené na obrázku?

Deti - Obraz zobrazuje jeseň, pretože na stromoch je veľa žltých listov.

Obraz zobrazuje jeseň, pretože takmer všetky stromy majú žlté listy.

IN. - Myslíte si, že je to začiatok, stred alebo koniec jesene?

Deti - Myslím si, že je polovica jesene, pretože nie všetky listy už leteli okolo a takmer všetky listy sú žlté. A na začiatku jesene je na stromoch ešte málo žltých listov.

IN. - Výborne. A čo ľudia nazývajú stredom jesene?

Deti - zlatá jeseň.

C. - Správne. Ako sa podľa vás dá nazvať tento obrázok?

Deti. - Jeseň. Zlaté časy. Zlatá jeseň. Krása jeseň.

V. - Správni chlapi. Obrázok sa volá „Zlatá jeseň“.

IN. - Pozrime sa, čo je zobrazené na obrázku. A všetky vaše krásne a obrazné prejavy vložím do tohto košíka, aby som na ne nezabudla pri zostavovaní príbehu.

Deti ... - Výtvarník namaľoval jesenné polia, stromy, rieku a v diaľke les.

IN. - Koľko denných hodín zachytil umelec?

Deti - Zdá sa mi, že je to deň, pretože je ľahký a jasný.

IN. - Ako vidíš oblohu?

Deti - Umelec namaľoval modrú oblohu s plávajúcimi mrakmi. Obloha je modrá a vysoká.

IN ... - A čo slnko?

Deti - Samotné slnko nie je na obrázku viditeľné, ale slnečné svetlo je viditeľné.

IN ... - Popíš počasie. Aká je?

Deti - Počasie je teplé, jasné, slnečné.

IN. - Pozrime sa na stromy, ktoré sa nachádzajú na návrší. Ako sa volajú?

Deti sú brezy.

C. - Správne. Levitan, rovnako ako mnoho umelcov, miloval brezy, často ich zobrazoval vo svojej krajine. S čím môžete porovnať lístie brezových stromov?

Deti - Zdá sa, že stromy sú vo viacfarebných šatách, sarafanoch.

IN ... - Dobre! Ako vyzerajú listy brezy?

Deti - Listy sú ako zlaté mince. Listy vyzerajú ako farebné mory. Listy sú ako lietajúce žlté motýle.

IN. - Niektoré listy už spadli zo stromov. S čím môže opadané lístie porovnať?

Deti - S farebnou dekou, prehozom na posteľ.

IN. - Šikovné dievčatá! Chlapci, je tráva iba zelená?

Deti. - Nie, tráva už začína chradnúť. Tráva začala vysychať.

V. - Správny. Vyzerá rieka rovnako ako v lete?

Deti. - Nie, rieka vyzerá inak. Rieka je pokojná a studená. Odráža modrú oblohu, ale vyzerá tmavšie ako v lete.

IN ... - Výborne! A teraz navrhujem, aby ste si vzali kúsok papiera a vytvorili z neho „ďalekohľad“.

IN ... - Pomocou „ďalekohľadu“ preskúmajte, čo je zobrazené na pozadí maľby.

Deti v „ďalekohľade“ sa pozerajú na obrázok.

Deti. - V pozadí maľby je vyobrazené pole a les.

IN ... - Nájdite dedinské domy na obrázku. Kde sú?

Deti - Domy sú za poľom.

IN ... - Domy sú ďaleko, takže na obrázku sú veľmi malé, akoby ... Povedzte mi slovo.

Deti. - Hračka.

V. - Dobrá práca. Všimnite si zelený okraj lesa blízko oblohy. Čo myslíte, aké stromy rastú v tomto lese?

Deti - Pravdepodobne tam rastú smreky alebo borovice.

V. - Prečo si to myslíš?

Deti - Smreky a borovice sú zelené po celý rok.

IN. - Pozorne skontrolujte, či všetky stromy už „zmenili“ svoje letný outfit na jeseň?

Deti. - Č. Vpravo na pravom brehu rieky sú stromy stále zelené.

IN ... - Výborne. Teraz si oddýchneme. Poďme robiť vizuálnu gymnastiku.

Vizuálna gymnastika (vykonáva sa v stoji).

Tu je jesenný les! (vykonávame kruhové pohyby očami)

Je v ňom veľa rozprávok a zázrakov!

Vľavo - borovice, vpravo - dub (vľavo - vpravo)

Ďateľ zhora, tuk a tuk (hore a dole)

Zatvorte oči, otvorte ich.

Hrali sme s vami!

V. - Vráťme sa k nášmu obrázku.

IN. - Akými farbami je obraz namaľovaný?

Deti. - Umelec vzal žlté, oranžové, červené, modré, biele, zelené, farby.

IN. - A teraz navrhujem, aby ste si zahrali hru „K nám prišiel kúzelník.“

Predstavte si, že vy sami ste na tomto malebnom mieste znázornenom na obrázku a môžete počuť zvuky. Čo počuješ?

Deti. - Počujem šuchot lístia pod nohami, šuchot lístia na brezách,ako voda tečie v rieke.

V. - Teraz môžete cítiť. Povedzte nám o nich niečo.

Deti ... - Vonia to ako les, huby. Vonia to ako rieka. Vonia po opadanom lístí.

V. - Aké túžby máte pri pohľade obrázok? (Prejdite sa jesenným lesom , načerpať čerstvý vzduch, počúvať zvuk rieky, šuchot jesenné lístie , pozbieraj listy a hod ich vysoko, vysoko.)

V. - Všetko dobré. Chcela som byť aj v prírode, mimo mesta a pozerať sa na tento obrázok. Prečo si myslíte, že umelec chcel namaľovať tento obrázok?

Deti ... - Myslím si, že umelec videl krásu zlatej jesene. A chcel to nakresliť.

Umelec chcel, aby ostatní ľudia videli, aké je to na jeseň krásne.

IN .- Aká bola nálada maliara, keď maľoval tento obrázok?

Deti ... - Umelec mal radostnú, ľahkú náladu. A z toho sa ukázal obrázok ako slnečný, jasný.

IN ... - Čo cítiš pri pohľade na obrázok? Ako sa ti paci?

(Odpovede detí)

V. - ... Čo si myslíte, že nám chcel umelec povedať pri vytváraní tejto krajiny?

Deti. - Aká krásna je naša príroda!

Príroda musí byť milovaná a chránená.

V. - Správny. Naša ruská príroda je nádherná kedykoľvek počas roka a na jeseň kvitne najjasnejšími farbami. Príroda je naše bohatstvo, zdroj inšpirácie a treba ju milovať a chrániť.

IN. - Teraz si predstavme, že sme ľahké, zlaté listy.

Telesná výchova

Sme jesenné lístie (ruky hore)

Viseli na konároch. (podať si ruky)

Fúkal vietor, letel. (švihnite rukami, telo sa ohýba do strán)

Leteli sme, leteli sme (točili)

A ticho si sadli na zem. (sadni si, ruky dole)

Vietor sa opäť rozbehol (vstaňte)

A zdvihol listy. (ruky hore)

Točené, lietané (potriasť si rukou)

A opäť si sadli na zem. (v podrepe)

  • Vypracovanie príbehu.

Príbeh pedagóga.

V. - Na obraze „Zlatá jeseň“ Izáka Iľjiča Levitana vidíme charakteristickú ruskú krajinu. Pokojný deň uprostred jesene. Slnko svieti, ale nie tak jasne. Pred vašimi očami sa otvára ruská rozloha: polia, háje, rieka. Modrá obloha s bielymi plávajúcimi mrakmi na obzore sa zbieha s líniou lesa. Obraz pretína úzka rieka s nízkymi brehmi. Pred nami je brezový háj. Zdá sa, že listy brezy sa vlnia vo vetre a na slnku sa trblietajú ako zlato. Jeseň už maľovala prírodu v jej jesenných farbách: žltá, zlatá, oranžová. Sú také jasné, že sa spočiatku zdá: celý obrázok je namaľovaný rôznymi tónmi. žltá farba... Ale to je len na prvý pohľad. Pri pozornom pohľade vidíme, že tráva v popredí je stále zelená, práve začína žltnúť. A ďaleké pole, za ktorým je vidieť niekoľko dedinských domov, je stále zelené. A háj na pravom brehu sa stále intenzívne ekologizuje. V krajine nie je žiadny smútok, naopak, nálada je upokojená, pokojná. Je zlatá jeseň. Zaujme krásou.

3. Etapa realizácie samostatných aktivít detí.

IN. - A teraz, chlapci, navrhujem, aby ste skúsili povedať, čo vidíte, počujete, cítite, pri pohľade na tento obrázok. Nezabudnite použiť tie krásne obrazné výrazy, ktoré sme vložili do tohto košíka.

Kto chce začať príbeh?

Kto bude pokračovať?

Aký by mohol byť koniec príbehu?

V. - Dobrá práca, chlapci.

Telesná výchova.

V. - Navrhujem ti odpočinok.

Jeseň vstupuje do hustého lesa (Deti chodia na mieste)

Mávnutie žltou rukou (pohyby rúk)

Vánok sa rúti na kopy

Zlaté listy, (Predklony, pohyby so sklonenými rukami k hrudníku).

A oni, zabudnúc na konáre,

Krúžia na čistine ... (Otočia sa, pochopia svoje ruky hore).

Jeseň stála na okraji lesa (pokrčiť plecami do strán)

V žltej letnej šaty.

(T. Tkačenko.)

V. - Naďalej sa budeme deliť o naše dojmy z maľby. Kto je pripravený zostaviť celý príbeh od začiatku do konca?

(Vypočujte si príbehy ďalších 2 - 3 detí, v závislosti od času)

III. Záverečná časť.

1. Zhrnutie, pedagogické hodnotenie výsledkov činnosti detí.

IN. - Výborne chlapci. Ďakujem za poučné príbehy.

Dokázali ste zvoliť krásne, obrazné výrazy, dokázali ste nádherne vyjadriť svoje pocity spôsobené obrázkom. Bolo pre mňa zaujímavé rozprávať sa s tebou a počúvať ťa.

2. Hladký odchod zo vzdelávacej situácie.

IN. - A teraz navrhujem, aby ste sa vybrali na prechádzku, a my si opäť budeme môcť vychutnať krásu „zlatej“ jesene, zažiť tie pocity a emócie, o ktorých nám rozprával veľký umelec Isaac Ilyich Levitan.


Vera Alexandrovna Borshcheva

Cieľ: Vypracovanie popisu príbehu pre obrázok a... A. Levitan« Zlatá jeseň» pomocou poetických textov o jesenné a detské kresby.

Vývoj reči:

Aktivovať a obohatiť slovnú zásobu k lexikálnej téme « Jeseň» ;

Posilniť zručnosti gramaticky správneho formulovania výrokov;

Naučte sa písať súvislý sekvenčný príbeh založený na obrázok;

Naučte sa do zostaveného textu zadávať poetické riadky.

Kognitívny vývoj:

Vytvorte si predstavu o sezónnych zmenách v prírode na jeseň;

Aktivovať mentálne operácie na základe výberu logického konca viet.

Sociálno-komunikačný rozvoja:

Rozvíjať dialogické a monologické formy prejavu;

Naučiť sa hovoriť pred rovesníkmi, dodržiavať normy reči.

Umelecké a estetické rozvoja:

Viesť deti k reprodukcii obrazy a... A. Levitan« Zlatá jeseň» ;

Vytvorte sústredené vnímanie a schopnosť analyzovať obrázok;

Oboznámiť sa s múzami. Petr Iľjič Čajkovskij „Ročné obdobia“, hrať « Jesenná pieseň»

Pestujte emocionálnu reakciu na to, čo je zobrazené obrázok, iniciatíva, samostatnosť, tvorivá činnosť.

Telesný vývoj:

Rozvíjať všeobecné a jemné motorické schopnosti, koordináciu pohybov a reči;

Formujte fyziologické a rečové dýchanie.

Prípravné práce:

Učenie sa témy slovnej zásoby « Jeseň» ;

Čítanie literárnych textov, básní, prísloví na danú lexikálnu tému;

Učenie básní „Nakreslite jeseň» E. V. Tarabrina, "Vietor" Niščeva, „Určite sa pozeráme na vymaľovaný les ...“ I. Bunin, « Jeseň Z. Fedorovskaja, « Jeseň» Yu. Kapustin na základe mnemotechnických tabuliek.

Hádanie hádaniek;

Úvaha o predmete a zápletke obrázky k téme;

Kreslenie jesenná krajina v triede výtvarného umenia.

Vybavenie: reprodukcie obrazy a. Levitan: « Zlatá jeseň» , « Jeseň» , « Jesenný slnečný deň» , « Jesenný deň» ; prezentácia o umelcovi, kresby detí, mnemotechnické tabuľky k básňam.

1. Organizačný moment. Cvičenie na rozvoj koordinácie reči a pohybov « Jeseň»

Vstupuje jeseň v hustom lese, Deti vykročia na miesto a zdvihnú kolená vysoko

Mávanie žltou kefou, pohyby rúk

Vánok sa rúti na kopy

Zlaté listy, Predklon, pohyby so sklonenými rukami smerom k hrudníku.

A oni, zabudnúc na konáre,

Krúžia na čistine ... Otočia sa, pochopia svoje ruky hore.

Jeseň stál na kraji domu Pokrčil plecami do strán

V žltej letnej šaty.

T. Tkachenko.

2. Hlavná časť.

Logopéd:

O akom ročnom období sme vám hovorili?

Prečo myslíš na jeseň?

Samozrejme, nech ideme alebo ideme kamkoľvek, všade nás obklopujú náznaky tohto ročného obdobia.

Na povolania Z aktivít ste nemohli ignorovať toto nádherné obdobie roka. Prezrite si svoje kresby a povedzte nám, ako ste ich dostali jeseň ako si ju videl?

(odpovede detí)

Aké farby ste použili? (červená, oranžová, modrá sú teplé farby.)

Toto nádherné ročné obdobie obdivovali mnohí spisovatelia, básnici, skladatelia a umelci.

Dnes si povieme, o čom sa básni jeseň, zoznámime sa so slávnym umelcom I.I. Levitan a jeho maľba.

Spisovatelia, básnici slovami sprostredkovali krásu jeseň... Umelci použili štetce a farby.

Izák Iľjič Levitanslávny umelec ktorý žil dávno. Na jeseň venoval svoje obrazy: « Jeseň» , « Jesenný slnečný deň» , « Jesenný deň» ... Všetky tieto obrázky znázorňujú jesennú prírodu, scenéria. (Prezentácia)

Všetko, na čom je vyobrazené obrazy And And Levitan jedno slovo sa dá nazvať krajina. Čo je to krajina, dozvedáme sa z piesne.

Znie to „Pieseň o obrazy» , text A. Kushker.

Čo je to teda krajina? (keď je zapnuté obrázok maľovaný les, rieka alebo cesta)

Krajina je obrazom prírody v rôznych ročných obdobiach; toto je skutočný pohľad na dané miesto.)

Navrhujem starostlivo zvážiť iný maľba od Isaaca Levitana... Pred vami nie je ona sama maľovanie, ale reprodukcia, t. j. jej fotografia, kópia.

(Reprodukcia je reprodukcia kresby, tlačeného textu atď. Pomocou tlače alebo fotografie.)

(Reprodukcia na obrazovke obrazy a... A. Levitan« Zlatá jeseň» , znie hudba. Petr Iľjič Čajkovskij „Ročné obdobia“, hrať « Jesenná pieseň» , deti uvažujú obrázok)

Konverzácia je zapnutá obrázok:

Na čom je vyobrazené obrázok? (Lúka, rieka, mladé brezy, v diaľke les)

Krajina môže byť letná, zimná, mestská, vidiecka.

Na akej krajine vidíme obrázok?

Koľko je hodín jeseň?

Čo by umelec mohol nazvať obrázok? (- zlatý les, - jeseň, -Zlatá jeseň)

Prečo « Zlatá jeseň» ? (Všetko na plátne zlatá: všade jasné slnečné svetlo, všetko je ním zaplavené svetlo: les, lúka, rieka, brezy). Toto letné obdobie sa tiež nazýva "Indiánske leto":

Je babie leto jeseň nám dala»

Zavoláme značky zlatá jeseň zobrazené autorom obrazy.

Aký je to deň? (pokojný, teplý, jasný, slnečný, jeseň)

Čo je obloha? (azúrová, modrá, vysoká; na modrej oblohe ... plávajú mraky)

Aký les? (pridelenie zlatý outfit, stojí v bohatej pokrývke hlavy jeseň; jeseň neľutovala zlatú farbu)

Aké farby vzal umelec pri maľovaní lesa, obrázok? (teplé alebo studené tóny? Červená, žltá, oranžová - teplé tóny)

Aké pocity spôsobujú teplo (žltá, oranžová, červená) tóny farieb? (Vytvárajú v nás radostnú, sviatočnú náladu, pocit tepla. To znamená pohodlie). A ktoré sú studené? (smútok, pretože zima čoskoro príde)

Nechajte nasadiť všetky stromy zlatý outfit? Aké stromy jesenná zelená(borovice, vianočné stromčeky)

- Pamätajme: „Ako veže, vianočné stromčeky tmavnú ...“

Akú báseň o takomto lese poznáme? (deti recitujú básne pomocou mnemotechnických tabuliek „Určite sa pozeráme na vymaľovaný les ...“ I. Bunina, « Jeseň na okraj farby som rozotrela ... “ Z. Fedorovskaja, « Jeseň» Y. Kapustina)

Koľko brez je v popredí? Čo sa o nich dá povedať? (rastie na svahu,

brezy akoby zostupovali k rieke; pružný, štíhly)

„Brezy so žltými rezbami

Zažiar azúrovo modrou ... “

Ako vyzerajú ich listy? Pamätajte na hádanku o jesenné lístie(„Zavesiť na konár Zlaté mince» ; šuštia vyrezávané brezové listy jesenný vietor.

Prstová gymnastika "Vietor"

Lesom preletel vietor, vlnovými pohybmi dlaní.

Vietor spočítal lístie:

Tu je dub, tu je javor, Pre každé meno je ohnutý jeden prst.

Tu je vytesaný horský popol,

A z brezy - zlato.

Tu posledná strana z osiky

Na cestu sa vrhol vietor. (N. Niščeva) Pokojne udrieť dlaňami o stôl.

Aká lúka, tráva? (lúka je žltá, tráva začala žltnúť a vysychať, miestami stmavla)

Ako tečie rieka? (ako sa páska krúti, ohýba)

Akú farbu má voda v rieke? Prečo (na začiatku rieky je voda tmavá, studená, potom sa stáva svetlo modrá, v nej sa ako v zrkadle odráža modrá obloha)

3. Fyzické minúty. Motorické rečové cvičenie „Nakreslite jeseň» / Autor Tarabrina E.V.

Logopéd:

Navrhujem, aby ste sa stali umelcami. Len nebudeme maľovať farbami a štetcami, ale gestami.

Miešajte farbu (krúživý pohyb oboch rúk).

Prebytok pretrepte (trasenie rúk).

Poďme nakresliť jeseň(pohyby umelca).

Kvapky za oknom (bodové pohyby oboch rúk prstami).

Dúhové sfarbenie (dlaňou nakresli polkruh).

Modrá rieka (zvlnené pohyby rúk).

Veľa farieb jeseň, (roztiahne ruky do strán a ukáže „veľa“).

vyberte ľubovoľné (dve ruky vpred s palcami hore).


4. Hromadné zostavenie opisu príbehu pre obrázok„Opakuj a pokračuj vetu“

Obraz Isaaca Iľjiča Levitana sa volá(« Zlatá jeseň» )

Umelec pomenoval obrázok« Zlatá jeseň» , pretože (- - všade zobrazuje slnečné svetlo; - všetko je zaliate slnečným žiarením; - všetko je zapnuté obrázok zlato)

Taký čas nazýva sa aj jeseň"Indiánske leto":

„Koľko slnka, svetla, jemného tepla,

Je babie leto jeseň nám dala»

Jesenný deň na obrázku ...(jasný, slnečný).

Vznášajú sa po modrej oblohe ... (biele svetlé mraky).

V diaľke je vidieť ... (les je celý v zlaté jesenné šaty) .

Zdá sa, jeseň neľutoval pre neho teplé farby, iba sem tam medzi pozlátenie zatemňuje vrcholy borovíc a stromov... Čítanie básne:

« Jeseň ako umelec

Maľoval som les.

Niva. Háj, dážď -

Všetko sa stalo magickým “


Deti čítajúce báseň Y. Kapustiny « Jeseň» :

IN zlatý koč,

Čo s hravým koňom

Rode jeseň

Cez lesy a polia.

Milá veštkyňa

Všetko som zmenil

Svetlá žltá

Zdobila zem.

V popredí sú ... (tenké, štíhle brezy).

Rastú na svahu, akoby zostupovali. (k rieke).

Ich žlté vyrezávané listy vyzerajú ako. (Zlaté mince) .

Listy šuštia ďalej jeseň ...(do vetra). Pamätajme:

Brezy so žltými rezbami

Svieti v azúrovo modrej farbe ...

Tráva na lúke ... (žltne, suší).

Tečie ako stužka po lúke ... (kľukatá rieka).

Voda v rieke ... (tmavo modrá, studená).

Logopéd:

Čo si myslíte, s akou náladou to umelec namaľoval obrázok? (s radostným, ľahkým, inšpirovaným, nadšeným a trochu smutným, smutným, pretože toto je posledná krása odchádzajúcich jeseň, pretože prichádza zima.)

Logopéd:

- "Je to smutné obdobie!" očarenie očí! Tvoja rozlúčková krása je mi príjemná “, - povedal tak o zlatá jeseň Ruský básnik Alexander Sergejevič Puškin. To isté povedal aj Isaac Ilyich Levitan, ale iba s farbami a štetcom.

5. Reflexia:

Logopéd:

Dnes sme zostavili príbeh obrázok a. Levitan« Zlatá jeseň» ... Páčilo sa ti to maľovanie? Ako? (- Páči sa mi to jeseň; - obraz je nadherny; - krásna jeseň)

Čo chcete, pri pohľade na obrázok? (Prejdi sa jesenný les dostať sa na čerstvý vzduch. Počúvajte zvuk rieky, šuštite jesenné lístie, pozbieraj listy a hod ich vysoko, vysoko.).

Výborne! Veľmi ma potešilo, keď som videl vaše nádherné kresby, vypočul som si vaše príbehy obrázok... Uvedomil som si tú krásu zlatá jeseň nenechal ťa ani ľahostajným. Dnes ste sa ukázali ako skutoční prváci.


Hodina na tému Jeseň v materskej škole. Seniorská skupina

Popis materiálu: zhrnutie hodiny o oboznámení sa s maľbou I. Levitana „Zlatá jeseň“ je určené pre učiteľov materských škôl, ktorí oboznamujú staršie deti predškolského veku s žánrom maľby, konkrétne podávajú predstavu o krajine, učia deti čítať „umelecký text“, ktorý umelec napísal vo farbách.

Zhrnutie hodiny o oboznámení sa s obrazom I. Levitana "Zlatá jeseň" v Bratislave seniorská skupina.

Cieľ: rozvíjať celostné a emočné vnímanie maľby, formovať predstavu o krajine ako osobitnom žánri maľby, dať základy umeleckej gramotnosti.

Úlohy:
- formovať u detí schopnosť uvažovať, analyzovať maliarske dielo - krajina;
- naučiť deti čítať „literárny text“ písaný farbami;
- oboznámiť sa s funkciami vzhľad stromy, ich zmena na jeseň;
- vzdelávať u detí schopnosť hodnotiť a cítiť krásu obrazu ako celku a jeho jednotlivých častí (fragmentov).

Integrácia vzdelávacích oblastí: kognícia, sociálna a komunikatívna, umelecká a estetická, reč.

Slovníková práca:
1. Obohatenie slovnej zásoby: farba, odtiene, kompozície, svetlý tieň, žáner, krajina.
2. Aktivácia slovníka: farebný, zlatý, s bielou hlavičkou, potôčik, vinutie, ticho, pokoj.

Prípravné práce, súvislosť s inými činnosťami.
Čítanie básní o sezóne - jeseň, autori S. Yesenin, F. Tyutchev, A. Plescheev, V. Zhukovsky, I. Nikitin.
Skúmanie obrazov: I. Šiškin „Jesenný les“, „Borovicový les“, F. Vasiliev „Močiar“, Il. Ostroukhov „Zlatá jeseň“.
počúvanie hudby P. Čajkovského „Ročné obdobia. Jeseň “.
Lekcia ďalej vizuálna aktivita: obraz obrázkov jesennej prírody.
Didaktické hry: „Strih obrázkov“, „Lotto“, „Vyberte farbu“.

Materiál pre lekciu:
Maľba I. Levitana „Zlatá jeseň“.
Hudba P. Čajkovského „Ročné obdobia. Jeseň “.
Súpravy farebného spektra.

Priebeh hodiny:

1. Motivácia.
1.1. Učiteľ číta poéziu -
V zlatom koči s hravým koňom
Jeseň sa jazdila lesmi a poľami.
Dobrá veštica všetko zmenila
Zem namaľovala žiarivo žltou farbou.
1.2. Hudba P. Čajkovského „Ročné obdobia. Jeseň “.

2. Spôsob zadania obrázka.
Učiteľka vyzve deti, aby sa priblížili k obrázku, predstavili si seba na brehu rieky v háji s bielymi kmeňmi, aké pocity a vnemy majú.

3. Rozhovor o maľbe.
3.1 Otázky k obsahu:
- aké ročné obdobie,
- aká je denná doba
- čo ste videli na brehu rieky,
- aké prvky krajiny sú hlavné.

3.2. Otázky týkajúce sa identifikácie výrazových prostriedkov:
- stav prírody a počasie,
- akým výrazovým prostriedkom umelec dosiahol krásu krajiny.
3.3. Otázky na identifikáciu umeleckého zámeru:
- čo chcel umelec ukázať,
- čo sme cítili
- čo chcel povedať
- aké myšlienky a pocity vyvoláva krajina,
- chceli ste byť na tomto mieste, čo by ste tam robili,
- čo sa ti na tejto krajine páči, ak nie - tak prečo?

4. Rozcvička „Hádajte hádanky.“
a) Na jar biele ronia slzy ... .. (breza);
b) Stojany v lete zlaté, poliate sladkým medom (lipou);
c) Ak fúka vánok, bude sa mu chvieť list, vánok nie je vôbec silný - ale list sa chveje ... .. (osika);
d) Na jar sú kučery zvlnené, jemné, nadýchané a stoja bielo-biele ... ... (vtáčia čerešňa) voňavé;
e) Prichádza na ňu kŕdeľ šarlátových hejlov, ktorí sa preháňajú po konároch a kučerajú bobule červené (jaseň horský).

5. Tvorivý príbeh pedagóga.
Prišla jeseň. Brezy s bielymi kmeňmi zmenili svoje zelené oblečenie za zlaté. A hľadeli na seba v malej kľukatej rivulke, v ktorej sa odrážala modrá obloha. Nič sa nekýva dookola. Vo všetkom je taká radosť a pokoj. Čo sa jednoducho nazýva šťastie.

6. Tvorivé naratívne príbehy detí.
Vyzvite deti, aby vo svojich príbehoch vyjadrili svoje myšlienky a pocity, ktoré u detí krajina vyvoláva.

7. Hra „Slovná reťaz“.
Podstatné mená: breza, strom, koreň, kmeň, vetvy, listy, púčik, kôra, brezová kôra, miazga, výhonok, jahody, ovocie, semeno, drevo, háj, koruna.
Prídavné mená: kučeravé, skromné, biele, krásne, bystré, brezové, zelené, s bielymi stopkami, jemné, štíhle.
Deti pomenúvajú podstatné mená a prídavné mená, ktoré je možné priradiť k stromu na obrázku.

8. Hra „Štvrtý doplnok“.
Deti sa vyzývajú, aby z navrhovanej skupiny ilustrácií obrazov vylúčili maľbu, ktorá nepatrí do krajiny (zátišie, portrét atď.).

9. Didaktická hra.
„Vybrať farbu“ - vyberte z farebného spektra farby, ktoré umelec použil pri vytváraní obrázka.

10. Analýza hodiny.
Učiteľ sa opäť pýta, čo je to krajina - žáner maľby, ktorý odráža prírodu okolo nás: les, lúka, stromy, more, rieky, obloha.
Dnes sme sa oboznámili s krajinou I. Levitana „Zlatá jeseň“.

11. Domáca úloha.
Nakreslite jesennú krajinu.

Oksana Martynova
Lekcia o vývoji reči v prípravná skupina... Vypracovanie príbehu podľa reprodukcie maľby I. Levitana „Zlatá jeseň“

Téma: Obrázkový príbeh. Vypracovanie opisného príbehu o reprodukcii maľby I. Levitan« Zlatá jeseň» .

Cieľ: posilniť myšlienku detí o jesenné obdobie, obohatiť slovnú zásobu o definície; rozvíjať dialogickú reč; vychovávať deti k emocionálnym reakciám na prírodu.

Vzdelávacia oblasť:

Sociálno-komunikačný:

Učte deti skomponovať popisný príbeh z krajinomaľby od piatich do šiestich viet, pri dodržaní zloženia príbeh, použiť v prejavy rôzne syntaktické konštrukcie, obrazné slová a výrazy; vylepšiť monológový prejav deti, rozvíjať pozorovanie, schopnosť cítiť a prenášať ďalej príbehová nálada v krajine učiť povedz súvisle, plynulo, emocionálne, rozpoznávať obrázky jeseň rozprávky v zvukoch hudby, poézie, maľba umelca... Obohaťte detskú slovnú zásobu.

Integrácia vzdelávacích oblastiach:

Vývoj reči:

Predstaviť deťom slovesné umenie, rozvíjať umelecké vnímanie a estetický vkus.

Poznávacie rozvoja:

Upevniť vedomosti detí o jesenné mesiace.

Vybavenie: reprodukcia obrazov I... A. Levitan« Zlatá jeseň» , videoprezentácia s prac slávni spisovatelia a reprodukcia obrazu Levitana.

Učiteľka sa rozpráva deti:

Chalani, s akou náladou prídete do škôlky? (Odpovede detí).

Máte vždy dobrú náladu? (Odpovede detí).

Ako uhádnete, akú má človek náladu? (Očami, mimikou, rozhovorom).

Máte pravdu, o nálade sa môžete dozvedieť rôznymi spôsobmi. Zaujímalo by ma, či sa dá z jeho básne zistiť nálada básnika? Pozorne načúvať.

Medzi rednúcimi vrcholmi

Objavila sa modrá. Na okrajoch zašuchotaný

Jasne žlté lístie.

Nie sú počuť žiadne vtáky.

Zlomený uzol

A chvost chveje, veverička

Ľahký je skok.

Smrek sa stal zreteľnejším v lese -

Chráni hustý tieň.

Boletus posledný

Odstrčil klobúk na jednu stranu.

Aké ročné obdobie povedal nám básnik A.... T. Tvardovsky? (O jeseň.)

Vypočujte si inú báseň

Je v jeseň originálu

Krátky, ale úžasný čas -

Celý deň je ako krištáľ,

A večery sú žiarivé.

Kam kráčal energický kosák a padalo ucho,

Teraz je všetko prázdne - priestor je všade, -

Iba pavučiny tenkých vlasov

Trbliece sa na nečinnej brázde.

Vzduch je prázdny, vtáky už nie je počuť,

Ale ďaleko od prvých zimných búrok -

A jasné a teplé azúrové leje

Na odpočívadlo.

Aký pocit a náladu vo vás táto báseň vyvolala?

Chlapci, viete vyjadriť svoju náladu pomocou kresby? (Odpovede detí).

Máte pravdu, z výkresu môžete hádať aj náladu umelca, jeho pocity, sny.

Chalani, trochu si oddýchneme a Poďme hrať:

Fizminutka

Teraz budeme všetci stáť spolu,

Všetci si oddýchneme a zastavíme.

Odbočte doprava, doľava,

Predkloňte sa, poďte hore

Prsty hore a prsty do strany,

A na mieste skákať a skákať!

A teraz preskakujeme.

Výborne, zajačiky moje!

Spomaľte krok zajačika

A zostaň pri tom! Páči sa ti to!

A teraz sedíme spolu:

Stále musíme pracovať!

vyhliadka reprodukcia maľby. Levitan« Zlatá jeseň» .

Chlapi, pozorne sa na to pozrite obrázok: na lúke, na rieke, na zlaté listy brezy, na zažltnutej, takmer suchej tráve, na osamelom polosuchom kvete, ohnutom priamo k vode a na jasnej slnečnej oblohe nad nimi.

Chceli by ste byť na tejto lúke?

Ako by ste to nazvali obrázok? (Odpovede detí).

A. Levitan pre svoje maľby zvolil meno« Zlatá jeseň» ... Prečo si myslíš? (Odpovede detí).

Máte pravdu, chlapci. Všetko k tomu obrázok sa zdá byť zlatý: bujná dekorácia brezy, jasné slnečné svetlo jesenný deň.

Aké sú znamenia jeseň vidíte na tomto obrázku?

Čo je obloha? (Jasné, slnečné, modré, chladné.)

Ktorý deň je vyobrazený obrázok: jasno alebo oblačno? (Jasný.)

Sú na oblohe mraky? Čo sú zač? (Biely oblak.)

Čo si myslíte, aká je nálada brezy? (Veselá, radostná, hravá nálada, sú na svoju hrdí zlaté šaty.)

Všimli ste si pri potoku osamelý kvet? Čo si myslíte, aká je nálada kvetu? (Teší sa z jasného slnko: je rád, že je taký krásny, ale je trochu smutný, pretože zostal úplne sám a čoskoro bude zima.)

Teraz hádajme, s akou náladou to umelec namaľoval obrázok... (S dobrým, vtipným, radostným, ľahkým, inšpiratívnym, nadšeným a trochu smutným)

Chlapi, skúsme na to prísť obrazový príbeh... Vymysli si meno pre svoje rozprávať príbeh a rozprávať o jesennom dni, o jesenná obloha, o oblakoch, o slnku, o brezách, o osamelom kvete a o modrom potoku.

Exemplárne príbeh

Prišiel jeseň... Tenké brezy s bielymi kmeňmi oblečené do žiarivo žltých šiat. Fúka ľahký vánok, listy odlamujú konáre a letia, krúžia pomalým tancom. Pozeráte sa na brezy a premýšľate, ako sa tieto zelené listy zmenili zlato... Lúkou preteká tmavomodrá rieka. Voda už bola studená. V ohybe rieky stojí osamelá krásna breza, žiarivo žltá a hladká ako sviečka. V diaľke vidno zelenohnedé stromy, jasne zelené pole a niekoľko dedinských domov.

Obloha je modro-modrá so svetlo bielym mrakom. Slnko nie je viditeľné, ale jeho prítomnosť je cítiť v všetkým: akoby horel a trblietal sa zlaté lístie hranie sa v slnečných lúčoch. A zo stromov padá tieň. Podľa tieňa môžete hádať, ktorým smerom je slnko.

Na brehoch rieky jasne kvitol jesenný kvet... Teší sa z jasného žiarivého slnka a všetkých teší svojou krásou. Škoda len, že zostal sám. Pravdepodobne všetky kvety už vybledli.

Chlapi, čo si najviac pamätáte z našej triedy?

Čo sme dnes robili povolaniačo si študoval?

Na čo by ste si chceli spomenúť a ešte raz hovoriť?

Chlapi, napriek tomu jeseň- trochu smutné obdobie, ale veľmi pekné, toľko skladateľov, básnikov a umelcov sa pokúsilo zachytiť vo svojich dielach krásu tohto ročného obdobia. Príroda na jeseň akoby zaspali, ale vieme, že nás pred nami čaká ďalšie zaujímavé a krásne obdobie.

Téma: Rozprávanie príbehu. Zostavenie popisného príbehu založeného na reprodukcii maľby I. Levitana „Zlatá jeseň“.

Cieľ: upevniť predstavu detí o jesennom období, obohatiť slovnú zásobu o definície; rozvíjať dialogickú reč; vychovávať deti k emocionálnym reakciám na prírodu.

Priebeh hodiny

Učiteľka hovorí s deťmi:

Chalani, s akou náladou prídete do škôlky? (Odpovede detí).

Máte vždy dobrú náladu? (Odpovede detí).

Ako uhádnete, akú má človek náladu? (Očami, mimikou, rozhovorom).

Máte pravdu, o nálade sa môžete dozvedieť rôznymi spôsobmi. Zaujímalo by ma, či sa dá z jeho básne zistiť nálada básnika? Pozorne načúvať.

Je to smutné obdobie! Kúzlo očí!

Vaša krása na rozlúčku je pre mňa príjemná -

Milujem bujné vädnutie prírody,

Karmínové a zlatom pokryté lesy ...

V akom ročnom období básnik A.S. Puškin? (Asi na jeseň.)

S akou náladou, s akými pocitmi túto báseň napísal? (Obdiv, obdiv, neha, smútok, smútok, skľúčenosť, radosť ...)

Akými slovami definoval svoju náladu? (Očarenie očí, krása, veľkolepé vädnutie, nudný čas, krása na rozlúčku.)

Chlapi, čo si myslíte, ale tým kúsok hudby uhádnete náladu hudobníka? Vyskúšajme.

Učiteľ vyzve deti, aby si vypočuli záznam diela PI Čajkovského „Ročné obdobia“.

Aká hudba sa hrala: zábavná alebo smutná?

Aké pocity, akú náladu to vo vás vyvolalo? (Smútok, smútok.)

Chlapci, viete vyjadriť svoju náladu pomocou kresby? (Odpovede detí).

Máte pravdu, z výkresu môžete hádať aj náladu umelca, jeho pocity, sny.

Učiteľka pod gramofónom vyzýva deti, aby zvážili reprodukciu obrazu I. Levitana „Zlatá jeseň“.

Chlapi, pozorne sa pozrite na obrázok: na lúke, na rieke, na zlatých listoch brezy, na zažltnutej, takmer vyschnutej tráve, na osamelom polosuchom kvete ohnutom priamo k vode a na jasnej slnečnej oblohe. nad nimi.

Chceli by ste byť na tejto lúke?

Ako by ste pomenovali tento obrázok? (Odpovede detí).

I. Levitan si pre svoju maľbu vybral názov „Zlatá jeseň“. Prečo si myslíš? (Odpovede detí).

Máte pravdu, chlapci. Všetko, čo je na tomto obrázku, sa zdá byť zlaté: bujná výzdoba brezy, jasné slnečné svetlo jesenného dňa ...

Aké známky jesene vidíte na tomto obrázku?

Čo je obloha? (Jasné, slnečné, modré, chladné.)

Ktorý deň je znázornený na obrázku: jasno alebo oblačno? (Jasný.)

Sú na oblohe mraky? Čo sú zač? (Biely oblak.)

Čo si myslíte, aká je nálada brezy? (Veselá, radostná, hravá nálada, sú hrdí na svoje zlaté šaty.)

Všimli ste si pri potoku osamelý kvet? Čo si myslíte, aká je nálada kvetu? (Raduje sa z jasného slnka: je rád, že je taký krásny, ale je trochu smutný, pretože zostal úplne sám a čoskoro mu bude zima.)

Teraz hádajme, s akou náladou umelec namaľoval tento obrázok. (S dobrým, vtipným, radostným, ľahkým, inšpiratívnym, nadšeným a trochu smutným)

Chlapi, skúsme prísť s príbehom založeným na tomto obrázku. Vymysli si názov pre svoj príbeh a povedz nám o jesennom dni, o jesennej oblohe, o oblakoch, o slnku, o brezách, o osamelom kvete a o modrom potoku.

Ukážkový príbeh

Prišla jeseň. Tenké brezy s bielymi kmeňmi oblečené do žiarivo žltých šiat. Fúka ľahký vánok, listy odlamujú konáre a letia, krúžia pomalým tancom. Pozeráte sa na brezy a premýšľate, ako sa tieto zelené listy zmenili na zlaté. Lúkou preteká tmavomodrá rieka. Voda už bola studená. V ohybe rieky stojí osamelá krásna breza, žiarivo žltá a hladká ako sviečka. V diaľke vidno zelenohnedé stromy, jasne zelené pole a niekoľko dedinských domov.

Obloha je modro-modrá so svetlo bielym mrakom. Slnko nie je viditeľné, ale jeho prítomnosť je cítiť vo všetkom: akoby zlaté lístie horelo a trblietalo sa a hralo v slnečných lúčoch. A zo stromov padá tieň. Podľa tieňa môžete hádať, ktorým smerom je slnko.

Na brehu rieky jasne kvitol jesenný kvet. Sám sa raduje z jasného žiarivého slnka a všetkých teší svojou krásou. Škoda len, že zostal sám. Pravdepodobne všetky kvety už vybledli.

Podobné články